Top 5 niewymagających egzotycznych roślin – fatsja japońska

fatsja japońska
Młode liście fatsji

Większość z nas lubi rośliny zimozielone, najlepiej o dużych liściach, które będą miały walory ozdobne cały rok. Nasze rodzime rośliny najczęściej wchodzą w hibernację (stan spoczynku) w formie bezlistnej. W ten sposób łatwiej przetrwać im surowe warunki. Na wskutek globalnego ocieplenia nasz klimat się zmienia i możliwa jest uprawa coraz to większej liczby roślin. Poszerza się zatem gama tych zimozielonych. Jedną z takich, popularnych w ostatnim czasie jest fatsja japońska.


Fatsja japońska – co to za roślina?

Fatsja japońska (Fatsia japonica), jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Japonii, ale także Korei. Ze wzglądu na walory ozdobne swych liści została rozpowszechniona także w Nowej Zelandii, Chinach, a także Wielkiej Brytanii gdzie podbiła angielskie ogrody. Należy do rodziny araliowatych tak samo jak znany nam w Polsce bluszcz (Hedera). Jest krzewem zimozielony, który potrafi dorastać nawet do 5m. Liście są dość grube, skórzaste i dłoniaste, a potrafią osiągać nawet 40 cm średnicy. Kwiaty są małe, białe i zebrane w grona. Pojawiają się z reguły jesienią, zaś wiosną pojawiają się małe, czarne owoce. W Polsce prócz klasycznej, o zielonych liściach możesz znaleźć jeszcze odmiany takie jak: 'Spider Web’ – liście z białym marmurkowym wzorkiem, 'Variegata’ – z białym obrzeżem na liściach.

Fatsja japońska 'Spider Web'
Fatsja japońska 'Spider Web’

Uprawa fatsji w ogrodzie

Wiele źródeł podaje, że w Polsce fatsja japońska może być uprawiana jedynie jako roślina doniczkowa. Nie jest to, tak do końca, prawdziwa informacja. Można ją uprawiać w gruncie, gdyż mamy coraz cieplejsze zimy, a odporność tej roślin jest też dość wysoka. Za wartość graniczną przyjmuje się -15 stopni Celsjusza, ale wcześniej warto roślinę zahartować np. w donicy lub odpowiednio okrywając (można wykorzystać liście, gałęzie iglaków). Ważne zapewnienie jej przepuszczalnego podłoża. Fatsje nie znoszą zastojów wody przez co mogą nie przetrwać naszej zimy. Liście, które przekwitły bądź są zwyczajnie brzydkie należy usuwać.

Fatsja i jej magia liści

Dla mnie fatsja wprowadza w ogród egzotykę. Jest zimozielona, pięknie wygląda przez cały rok. Jest wiele roślin, których walorem są liście tak jak Gunnera manicata. Jednak dla mnie to, że nie muszę ścinać liści i czekać na ich powrót wiosną ma duże znaczenie. Oczywiście nie można wybierać roślin tylko zimozielonych i nie należy rezygnować z tych zimotrwałych. Ta różnorodność jest naprawdę ważna. Jeśli chcesz poznać więcej roślin, które nie są wymagające, a pozwolą Ci odmienić twój ogród zajrzyj tu koniecznie. Obserwując mnie w social mediach możesz zobaczyć co uprawiam i może zechcesz dowiedzieć się czegoś więcej.

Comments are closed