Top 5 niewymagających egzotycznych roślin – klony palmowe

klon palmowy 'Inaba-shidare'
klon shirasawy

Klony palmowe i japońskie nie są roślinami zimozielonymi, co może nie czyni ich bardzo pożądanymi zimą, ale ich zmienność wprowadza do ogrodów urozmaicenie. Mnogość odmian sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Doskonale sprawdzą się jako element wzbogacający rabaty, ale także w roli solitera. Egzotyka rodem z Japonii, bardzo uniwersalna i bardzo wdzięczna w uprawie.


Klony palmowe i japońskie – co to za rośliny?

Klony palmowe i japońskie ostatnio szturmem podbijają polskie ogrody. Słusznie. To rośliny, które w zależności od pory roku potrafią wyglądać inaczej. Do tego są kompaktowe, pasują do każdej wielkości ogrodów. Idealnie przełamują iglaste rabaty, dodają koloru, wznoszą to co ja osobiście lubię najbardziej – zmienność. Pochodzą z rodziny mydleńcowatych, a ich rodzaj to klon (acer). Od klonów, które od lat widujemy w Polsce, często jako drzewa, odróżnia ich przynależność do sekcji Palmata. Pochodzą głównie z Japonii i Koreii Południowej. Zarówno w krajach pochodzenia jaki i Polsce uprawia się je jako niewielkie drzewa o charakterze ozdobnym. Ze względu na kompaktowe rozmiary, walory wizualne często wykorzystywane są do uprawy w formie bonsai.

Odmiany

Klony palmowe, czy japońskie możemy spotkać w wielu odmianach. Ich liczba z roku na rok się powiększa, podobnie jak dostępność w sklepach, co świadczy o rosnącej popularności.

Najpopularniejszą w Polsce odmianą jest 'Atropurpureum’. Rośnie wolno, ma liście purpurowo-czerwone, latem przebarwia się by stać się szkarłatnym. Jest dość odporny na mróz.

’Bloodgood’ to odmiana również o ciemnoczerwonych liściach. Latem ja jaskrawoczerwone, ale jego barwa jest głębsza niż 'wspomnianego wyżej 'Atropurpureum’. Na początku rośnie dość dynamicznie jak na klon palmowy, ale z czasem wyraźnie tempo zwalnia. Najczęściej spotykany jako wielopniowe drzewko. Przez wielu uważany za najłatwiejszych w uprawie.

Odmianą o zdecydowanie bardziej wyciętych liściach jest 'Dissectum’. Jest nieco mniej odporna, ale delikatne liście i parasolowaty pokrój sprawiają, że zdecydowanie bardziej przykuwa wzrok. Popularną, ale najmniej odporną z wymienionych odmian jest 'Aureum’. Ma piękne liście w kolorze złocistożółtym, a ich obwódka jest czerwona.

Ciekawym klonem, mylnie nazywanym japońskim, jest Shirasawy (Acer shirasawanum). Liście są okrągławego kształtu, ostro piłkowane i w większości 11-klapowe. Wiosną są soczyście zielone, a zanim drzewko zrzuci je na zimę potrafią przybrać pomarańczową lub nawet czerwonawą barwę. Biorąc pod uwagę książkową strefę mrozoodporności może być uprawiany w całej Polsce przy spełnieniu odpowiednich warunków uprawy.

Uprawa

Klony palmowe wymagają stanowisk słonecznych lub półcienistych. Do tych mniej słonecznolubnych zalicza się właśnie klon Shirasawy, którego liście na pełnym słońcu się palą. Miejsce powinno być też osłonięte od wiatrów, w szczególności zimą. Warunki glebowe to przed wszystkim przepuszczalna i żyzna gleba. Nie lubią zastojów wodnych, ale w czasie suszy należy zadbać o podlewanie. Podobnie jak po okresie mrozów, zwłaszcza bez śniegu. Warto wspomnieć, że młode sadzonki są znacznie mniej odporne na mróz o może okazać się konieczne zabezpieczenie ich zimą, np. słomą czy włókniną.

Piękne klony palmowe w Twoim ogrodzie

Jak widzisz te piękne i wyjątkowe rośliny możesz mieć właśnie w swoim ogrodzie. Jak na ich egzotyczny wygląd ich uprawa w cale nie jest zbyt skomplikowana, a wprowadzenie na istniejące rabaty nie jest trudne z uwagi na mnogość ich odmian. Jeśli chcesz zobaczyć jakie jeszcze egzotyczne rośliny możesz uprawiać w swoim ogrodzie zajrzyj do innych artykułów z cyklu „Top 5 niewymagających egzotycznych roślin„. Chyba, że jesteś już na wyższym poziomie i szukasz czegoś co Cię zaskoczy, ale jednocześnie będzie wymagało nieco większego zaangażowania to zapraszam po więcej inspiracji na mojego Instagrama.

Comments are closed