Top 5 niewymagających egzotycznych roślin – juki

Juka rostrata

Egzotyki z nazwy wydają się również egzotyczne w uprawie. Słysząc to słowo „egoztyk” często myślimy, że trzeba się naprawdę napracować żeby móc posiadać takie rośliny w dobrym stanie. A co jeśli powiem Ci, że są rośliny, które w sezonie nie wymagają tak naprawdę niczego, nawet wody? Tak, to możliwe. Takie są właśnie juki. Poświęć chwilę i zobacz jak łatwo możesz mieć piękne i niebanalne rośliny w swoim ogrodzie.


Co to za rośliny?

Juki, jukki, kręple, szpilecznice, z łaciny yucca, pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej. Należą do rodziny szparagowych i podrodziny agawowych. Stąd wiele z nich jest podobnych właśnie do agaw. Liczą około 50 gatunków, a część z nich nadaje się do łatwej uprawy w Polsce. Jedne można uprawiać w domu tak jak juki gwatemalskie (Yucca guatemalensis syn. Yucca elephantipes), aloesowe (Yucca aloifolia), a inne jak jukka karolińska (Yucca filamentosa) na stałe wpisały się w krajobraz polskich ogrodów.

Juka karolińska

Kwitnąca juka karolińska

Najbardziej popularna, a przy tym może mało wyjątkową jest juka karolińska (yucca filamentosa). To jeden z bardziej mrozoodpornych gatunków, jest mało wymagająca i jak każda doskonale rośnie na podłożu lekkim, przepuszczanym, niekoniecznie żyznym. Lubi gleby o pH alkalicznym, o niskiej wilgotności. Kwiatostany pojawiają się dość szybko, bo po kilku latach, a po przekwitnięciu pojawiają się nowe rozety.

Juki rostraty

Z bardziej widowiskowych, mało wymagających odmian na uwagę zasługuje juka rostrata (yucca rostrata). Ma piękny pióropusz z liści o kolorze zielonym, czasem aż niebieskim. Co roczne podcinanie liści sprawia, że roślina szybciej się rośnie i tworzy pień. Cięcie najlepiej wykonywać na wiosnę. Jest w stanie wytrzymać aż do -20 stopni C, pod warunkiem, że nie będzie zalewana. Sadzić należy na stanowiskach słonecznych, piaszczystych, najlepiej osłoniętych przed opadami deszczu (pod dachem w pobliżu domu). Inną opcją jest wykonanie daszku nad rośliną aby do wnętrza nie wlewała się woda. Oczywiście są osoby, które tego nie robią i ich rostraty wyglądają przepięknie. Kwiatostany przypominają te występujące u juk karolińskich, jednak są zdecyowanie bardziej złożone i gęste. Po kwitnieniu na roślinie pojawia się tzw. kolejna głowa, czyli kolejna rozeta liści. Wtedy roślina rozgałęzia co czyni ją jeszcze bardziej spektakularną.

Przycięta juka rostrata z widocznym pniem

Juki faxoniany

Juki faxoniany są nieco mniej popularne niż rostraty. Mam na myśli ich dostępność w marketach, czy sklepach ogrodniczych. Szkoda, bo są to przepiękne, majestatyczne rośliny, które cechuje ogromna wytrzymałość mrozowa. Źródła podają, że są one wstanie wytrzymać spadki temperatur nawet do -23 stopni C, ale o ile będą one chwilowe (na czym topolega pisałam tutaj). Jednak taka bezpieczna granica to -15 stopni C. Juka faxoniana pochodzi z północnego Meksyku i Teksasu. Jej liście są ostro zakończone i mogą mieć 1m długości i 8 cm szerokości. Kwiatostany są ogromne, sięgają nawet 2m, a same kwiaty są białe i mają podsadki tego samego koloru. W naturze cała roślina potrafi osiągnąć nawet 6m wysokości. Pień tworzy się podobnie jak w przypadku rostraty. Obumarłe liście wycina się w celach estetycznych. Sprawdza się w uprawie w donicy jednak wtedy warto pamiętać, że jej mrozoodporność będzie znacznie niższa z uwagi na gorzej zaizolowane korzenie.

Jakie inne odmiany sprawdzą się w ogrodzie?

Z całą pewnością piękne i odporne są juki gloriosy (Yucca gloriosa) praktycznie we wszystkich wariantach np. lone star, wariegata. Mają one mieczowate liście, które wyglądają na bardzo mięsiste. Dobrym wyborem będzie też linearifolia (Yucca linearifolia), o bardzo wąskich liściach. Do strefy mrozowej 7a świetna będzie Yucca Torreyi, której wytrzymałość szacowana jest na na -17 stopni C. Pamiętajmy jednak, że są to wartości chwilowe.

Chcesz mieć jukę w swoim ogrodzie o tym pamiętaj

Juki to wspaniałe rośliny, które niewiele od nas wymagają. Tak naprawdę jeśli zadbasz o nią na etapie posadzenia masz problem z głowy. Wybierz odpowiednie stanowisko – ciepłe, słoneczne, o przepuszczalnej glebie, tak aby nie tworzyły się zastoje wody. Jeśli martwisz się, że o swoją roślinę, możesz zabezpieczyć ją przed wlewaniem się wody do rozety stawiając nad nią daszek. Juki to rośliny zimozielone, potrzebujące praktycznie tyle wody ile kaktusy. Raz w roku możesz przyciąć jej dolne liście by pobudzić ją do wzrostu. Od czasu do czasu podaj jej nawóz. Rośliny te świetnie sprawdzają się także w donicach, więc jeśli chcesz je mieć na balkonie czy tarasie, to nie ma ku temu żadnych przeszkód, jedyne co będziesz musiał pamiętać zrobić to w przypadku większych spadków temperatur przenieść roślinę do chłodnego pomieszczenia. Powodzenia! Jeśli chcesz poznać więcej roślin, które są egzotyczne, a nie są wymagające zapraszam Cię tutaj.

Juka rostrata w ogrodzie z palmami

Comments are closed